Kaip išsirinkti geriausią guolį šuniui
Temos

Parašyta 0000-00-00 00:00:00 Redaguota 2025-07-21 22:08:44
Daugumai šunų guolis yra svarbi jo gyvenimo dalis. Guolis padeda užtikrinti komfortą ir ramybę augintiniui namuose. Panašiai kaip ir narvas šunims, guolis augintiniui suteikia asmeninę erdvę, tinkamą poilsiui ar žaidimams. Guolis suteikia saugumo jausmą, padeda sumažinti stresą, pagerina miego kokybę. Daugumą guolių šunims yra jų mėgstama vieta, kurioje jie praleidžia nemažai laiko, todėl svarbu pasirinkti ne tik patogų, bet ir lengvai prižiūrimą modelį.
Augintinio savijautai ir sveikatai įtakos turi guolio dydis, dizainas bei medžiagų kokybė. Renkantis guolį reikėtų atsižvelgti į šuns dydį, miego įpročius bei asmeninius poreikius. Straipsnyje apžvelgsime pagrindinius aspektus, dėl kurių guolis šunims yra svarbi jų kasdienybės dalis.
Guolių šunims svarba
Tinkamai parinktas guolis šunims suteikia ne tik patogumą, bet ir prisideda prie augintinio sveikatos, leidžia formuoti norimą elgesį. Guolis svarbus ne tik šuns poilsiui, bet ir norint užtikrinti augintinio fizinį ir psichologinį komfortą.
Komfortas ir poilsis
Guolis yra šuns asmeninė, suteikianti jam saugumo jausmą vieta, kurioje jis gali atsipalaiduoti. Minkšti ir anatomiškai pritaikyti guoliai padeda šuniui išvengti streso. Daug laiko ant kieto grindinio gulintis šuo gali pradėti jausti stresą, būti dirglesnis. Nuo ilgo gulėjimo gali susidaryti spaudimo taškai, lemiantys ilgalaikį diskomfortą. Guolio gamyboje naudotos medžiagos turi įtakos augintinio komfortui.
Medžiagų pasirinkimas:
- Ortopedinė puta – tinka vyresniems ar sąnarių problemų turintiems šunims
- Natūralūs audiniai – leidžia odai kvėpuoti, nesukelia alergijos
Guolį rinktis reikia atsižvelgiant į augintinio veislę bei dydį. Skirtingų veislių ir dydžių šunims tinka skirtingų dydžių ir formos guoliai.
Sveikatos palaikymas
Tinkamas guolis ne tik užtikrina augintinio komfortą gulint, bet ir padeda palaikyti šuns sąnarių bei raumenų sveikatą. Šunims, turintiems artritą ar kitų sąnarių problemų, ortopediniai guoliai sumažina skausmą.
Guolis taip pat apsaugo ant grindinio gulintį augintinį nuo šalčio ir drėgmės. Guolis neleidžia šuniui atšalti bei padeda išvengti ligų, kylančių dėl temperatūrų pokyčių. Guoliai, turintys atsegamą užvalkalą, kurį galima plauti, padeda palaikyti švarą. Plaunami guoliai sumažina alergenų bei kenksmingų mikroorganizmų kaupimąsi.
Elgesio formavimas
Guolis augintiniui atstoja nuosavą vietą. Turėdamas privatumo, šuo greičiau pripranta prie namų, jaučia pasitikėjimą. Ilsintis asmeninėje erdvėje, augintinis tą gali daryti ramiai, be trikdžių, šuniui sumažėja stresas.
Namuose auginant keletą augintinių ar vaikų, guolis atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant šuns privatumą. Neturėdamas savo guolio, augintinis poilsiui rinktis yra priverstas ne tokias patogias vietas, kuriose nebus jaučiamas privatumas bei saugumas. Augintinis gali pradėti elgtis neramiai, būti baikštesnis ar irzlesnis.
Guolių šunims rūšys
Renkantis guolį, atsižvelgti reikėtų į šuns dydis, sveikatos būklę, šeimininkų įpročius, tokius kaip pomėgį keliauti. Taip pat svarbus yra ir guolio derinimas prie namų interjero. Guolių pasirinkimas rinkoje yra labai platus. Skirtingi guoliai gaminami siekiant patenkinti specifinius šeimininkų bei augintinių poreikius, prisitaikyti įvairaus gyvenimo būdo.
Ortopediniai guoliai
Ortopediniai guoliai dažniausiai gaminami iš viskozės elastinės “Memory” medžiagos, putų poliuretano ar kitų medžiagų, prisitaikančių prie šuns kūno formos. Jie ypač tinka sergantiems sąnarių ligomis, artritu, turintiems antsvorio ar vyresniems šunims.
Šio tipo guoliai leidžia augintiniui išsimiegoti kokybiškai sumažindami spaudimą sąnariams ir stuburui. Rekomenduojama rinktis guolį su nuimamu užvalkalu, kas padeda palaikyti švarą namuose.
Ortopediniai guoliai gali būti įvairių dydžių, todėl gali būti pritaikyti tiek mažiems, tiek dideliems šunims. Renkantis verta atkreipti dėmesį į viskozės ar putų sluoksnio storį ir kokybę. Netinkamai pasirinkus, gali būti neužtikrinamas reikalingas komforto lygis augintiniui, guolis gali greitai nusidėvėti.
Vandeniui atsparūs guoliai
Augintiniui laiką leidžiant drėgnoje patalpoje ar lauke, tinkamas pasirinkimas yra vandeniui atsparus guolis. Tokie guoliai pagaminti iš neperšlampamų medžiagų. Jie yra lengvai valomi, tinkami naudoti tiek lauke, tiek viduje. Tai yra praktiškas pasirinkimas, jei augintinis mėgsta žaisti vandenyje, purve ar linkęs šlapintis guolyje. Tokie guoliai dažniausiai turi nuimamus užvalkalus, kuriuos galima skalbti skalbimo mašinoje.
Iš vandeniui atsparių medžiagų pagaminti guoliai turi didesni atsparumą dėvėjimuisi, jie yra praktiški naudojant juos kelionėse ar išvykose, kai nėra aišku, kokioje aplinkoje augintinis miegos ar ilsėsis. Taip pat yra išvengiama nemalonių kvapų ir bakterijų kaupimosi.
Kelioniniai guoliai
Kelioniniai guoliai dažniausiai yra lengvi ir kompaktiški, juos patogu pasiimti į gamtą, viešbučius, svečiuojantis ar laikinai leidžiant laiką kitoje aplinkoje. Tokie guoliai gaminami iš sulankstomų ir greitai džiūstančių medžiagų.
Dažnai kelioniniai guoliai turi integruotas rankenas, specialias dėžutes ar maišelius, kurių pagalba guolius lengviau transportuoti. Kelioniniai guoliai yra nepakeičiami, jei augintinis dažnai keliauja su šeimininkais ar išvykstant ilgesnėms išvykoms.
Renkantis kelioninį guolį svarbūs kriterijai yra guolio mažas svoris, medžiagų tvirtumas ir ilgaamžiškumas, lengvas valymas, higiena. Dauguma jų gaminami iš drėgmės neįgeriančių medžiagų, kurios greitai išdžiūsta net ir guoliui sušlapus ar jį išplovus.
Stilingi guoliai interjerui
Renkantis guolį, kuriame augintinis praleis daug laiko, reikėtų atkreipti dėmesį ir kaip guolis derės prie namų interjero. Praktiški guoliai gali būti stilingi, išsiskiriantys dizainų įvairove, medžiagų pasirinkimu ir galimybe derinti prie namų aplinkos. Guoliai gali būti pagaminti iš klasikinės odos, modernaus veliūro, pintų medžiagų ar kitų audinių, naudojamų ir žmonėms skirtų baldų gamyboje.
Taip pat, kaip skiriasi medžiagos, iš kurių pagaminti guoliai, varijuoja ir guolių modeliai bei formos. Guoliai gali būti tiek klasikinės stačiakampės ar apvalios formos, tik modernesnių formų, tokių kaip sofos, namelio, kokono ar kitos. Platus spalvų, raštų, formų bei detalių pasirinkimas leidžia guolius priderinti prie įvairių interjerų, o norint individualaus interjero sprendimo, guolį galima gamintis pagal užsakymą.
Visada svarbu atsiminti, kad nors dizainas ir svarbus, nereikėtų pamiršti guolio funkcionalumo. Dažnai modernūs ir stilingi guoliai turi lengvai nuimamus užvalkalus, yra nesunkiai transportuojami. Tai padeda suderinti praktiškumą su estetika ir augintinio patogumu.
Kaip išsirinkti tinkamą guolį
Tinkamas guolis pasirenkamas pagal augintinio dydį, fizinius poreikius, įpročius ir sveikatos būklę. Prieš pirkimą reikėtų įvertinti medžiagas, iš kurių guolis pagamintas, šuns amžių, veislės bruožus, augintinio charakterį.
Guolio dydis ir forma
Guolio dydis turi atitikti šuns kūno išmatavimus. Guolyje augintinis ne tik miega, bet tai taip pat yra vieta, į kurią augintinis gali būti nešami žaislai ar skanėstai šunims. Todėl guolis turi būti patogus. Pasirenkant guolio dydį išmatuojamas augintinio ilgis nuo nosies iki uodegos galo ir pridedami keli centimetrai augintinio patogumui. Pernelyg mažas guolis riboja augintinio judesius, o per didelis neatitinka mažų veislių gyvūnų poreikių. Dideliame guolyje augintinis nesijaus saugiai. Renkantis guolį jaunam augintiniui reikėtų įvertinti suaugusio šuns dydį. Kitu atveju yra rizika, kad augintinis guolį greitai išaugs.
Rinkoje siūlomi įvairių formų guoliai – stačiakampiai, ovalūs ar apvalūs. Taip pat modeliai su iškiliais kraštais. Šunys, kurie mėgsta išsitiesti, patogiau ilsėsis žemame guolyje ar tiesiog ant patiesimo, tuo tarpu mėgstantys susisukti į kamuoliuką geriau jausis apvaliame ar šonines sieneles turinčiame guolyje.
Rekomenduojama dydžių lentelė:
Šuns svoris | Rekomenduojamas guolio ilgis |
Iki 10 kg | 40–60 cm |
10–25 kg | 60–90 cm |
25–40 kg | 90–120 cm |
Daugiau nei 40 kg | 120 cm ir daugiau |
Medžiagų pasirinkimas
Guolio gamyboje naudotos medžiagos lemia guolio patogumą ir ilgaamžiškumą. Dažniausiai sutinkamos medžiagos – poliesteris, medvilnė, dirbtinė ar tikra oda, putų poliuretanas, vandeniui atsparūs audiniai, veliūras ir kitos.
Siekiant užtikrinti švarą bei estetiką namuose, rekomenduojama rinktis guolį su nusegamu apmušalu, kurį galima plauti skalbimo mašinoje. Tai ypač aktualu guoliu naudojantis šunims, linkusiems dažnai bei gausiai šertis arba kai namuose yra alergiškų šeimos narių.
Renkantis guolį, svarbu atsižvelgti į augintinio svorį bei įvertinti ar guolio užpildas yra pakankamai storas ir nenusės nuo augintinio svorio po ilgesnio naudojimo. Taip pat, jei guolis bus skirtas jaunam šuniukui ar senyvo amžiaus šuniui, geriau rinktis drėgmės nepraleidžiantį guolį, per kurį nepratekėtų šlapimas.
Taip pat aktualu atsižvelgti į sezoniškumą. Šiltuoju metų laiku, o ypač vyraujant karščiams, augintiniams, net ir gulint ant žemės, gali būti sunku atsivėsinti. Tokiu atveju geras pasirinkimas yra vėsinantis kilimėlis. Kilimėlio vidus yra užpildytas specialiu geliu, kuris nuo augintinio kūno šilumos vėsta ir taip vėsina augintinį. Tokiu pačiu principu gali būti naudojamas ir šildantis kilimėlis žiemą, kai grindinys būna šaltas.
Svarbu! Atkreipkite dėmesį ar augintinis nėra linkęs kramtyti guolio ir neperkąs šildančio ar vėsinančio kilimėlio bei neprisivalgys kilimėlio užpildo.
Šuns amžius ir veislės ypatumai
Jauni šuniukai bei labai aktyvūs ar išsiskyrimo nerimą jaučiantys šunys dažnai kramto savo guolį, todėl verta rinktis patvaresnes ir ilgaamžiškesnes medžiagas bei guolius be smulkių, atsikišusių detalių. Pagyvenusiems šunims bei šunims, turintiems sąnarių problemų, viršsvorio ar kenčiantiems nuo artrito geras pasirinkimas yra ortopedinis guolis. Specialios paskirties guolis apsaugos augintinio sąnarius bei palengvins kėlimąsi nuo žemės.
Didelių veislių šunys atitinkamai yra sunkesni bei labiau spaudžia guolį, todėl jiems reikalingas storesnis ar ortopedinis pagrindas. Mažų veislių šunims labiau tinkamas bus guolis su žemomis kraštinėmis, į kurį augintinis galės įlipti lengviau.
Guolio priežiūra ir ilgaamžiškumas
Šuns guolis tarnaus ilgiau, jei bus reguliariai prižiūrimas ir tinkamai valomas. Svarbu pasirinkti patvarias bei ilgaamžes medžiagas, kurios atlaikys šuns aktyvumą bei kasdienį naudojimą.
Valymo ir priežiūros patarimai
Guolį rekomenduojama kartą per savaitę nusiurbti bei išvalyti, ypač jei šuo dažnai būna lauke arba kailis šeriasi. Taip pat guolį reikėtų periodiškai išplauti. Nuimamas guolio užvalkalas palengvina priežiūrą. Skalbiant guolio užvalkalą reikia atsižvelgti į skalbimo rekomendacijas, kad nebūtų pažeista medžiaga.
Tiek skalbiant, tiek naudojant atsižvelkite į gamintojo nurodymus. Kai kurios medžiagos gali susitraukti ar prarasti formą. Nedideles dėmes galima pabandyti pašalinti drėgnu skudurėliu arba naudoti švelnius, gyvūnams saugius valiklius.
Reikėtų reguliariai patikrinti ar užvalkalas ir paminkštinimas nėra pažeisti. Pastebėjus nedidelius pažeidimus, norint prailginti guolio tarnavimo laiką, pažeidimus reikėtų susiūti. Esant didesniems pažeidimams, guolio naudoti neberekomenduojama. Augintiniui toks guolis gali būti ne tik nepatogus, bet ir nesaugus, augintinis gali prisivalgyti guolio pagalvėlėse esančio kamšalo.
Medžiagų ilgaamžiškumas
Guolio ilgaamžiškumas tiesiogiai susijęs su medžiagų, iš kurių jis pagamintas, kokybe. Dažnai guolių gamyboje sutinkamos medžiagos:
- poliesteris yra atsparus dėvėjimuisi, tačiau prastai kvėpuoja;
- nailonas pasižymi nepralaidumu vandeniui bei greitai džiūsta, tačiau gali susibraižyti;
- medvilnė ar mikropluoštas yra minkšti bei švelnūs ir lengvai plaunami, bet nėra atsparūs drėgmei.
Renkantis guolį, verta įvertinti gyvūno savybes – ar mėgsta graužti, ar dažnai ir gausiai šeriasi, ar nėra rizikos dėl šlapimo nelaikymo ar darymo guolyje. Aktyviems ar stambiems šunims verta rinktis tvirtus guolius su storesniu užvalkalu.
Svarbiausia augintinio poreikiai
Nors už guolio pasirinkimą atsakingi yra šeimininkai, pagrindinis ir vienintelis jo naudotojas bus augintinis. Todėl reikėtų atsakingai įvertinti šuns ypatybes, dydį, svorį, sveikatos būklę ir pasirinkti visus poreikius atitinkantį sprendimą.
Kai kuriais atvejais, norint atliepti visus augintinio poreikius, guolis gali pasirodyti kaip nemaža investicija bei didelis papildomas baldas namuose. Tačiau tik tokio pasirinkimo dėka augintinis turės pilnavertę asmeninę erdvę, kurioje galės jaustis saugiai, ramiai leisti laiką su žaislais šunims bei ilsėtis. Įsigijus per mažą, per kietą, nepatogų ar atvirkščiai – per didelį guolį, galite nuvilti augintinį ir nusivilti patys, kai augintinis guolyje laiko neleis. Ir atvirkščiai, ramus ir atsipalaidavęs šuo visada bus geras draugas savo šeimininkams.